Rancangan Pengajaran Harian
(Kemahiran Menulis dan kemahiran mendengar)
Tarikh
/Hari
: 2 Julai 2012
(Khamis)
Masa
: 8.10 – 9.10 pagi
Kelas
: 1 Kreatif
Bilangan
Murid :
25 orang
Mata
Pelajaran
: Bahasa Melayu
Tema
|
Kesihatan dan Kebersihan
|
Tajuk
|
Mari Bersihkan Diri
|
FOKUS UTAMA
|
STANDARD KANDUNGAN
|
3.2 Menulis secara mekanis
berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas.
|
STANDARD PEMBELAJARAN
|
3.2.5
Menulis frasa yang mengandungi perkataan dua atau tiga suku kata, diftong,
vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan betul dan tulisan yang
kemas.
|
|
FOKUS SAMPINGAN
|
STANDARD KANDUNGAN
|
1.2 Mendengar, mengecam, dan
menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat
dengan betul.
|
STANDARD PEMBELAJARAN
|
1.2.5 Mendengar, memahami,
menyebut, dan mengeja perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata,
diftong, vokal berganding, diftang dan konsonan bergantung dengan betul dan
tepat.
|
OBJEKTIF
|
Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran murid dapat;
1Menulis perkataan yang mengandungi diftong dan vokal berganding dengan
betul dan tulisan yang kemas.
1. Menyebut perkataan yang
mengandungi diftong dan vokal berganding dengan betul dan tepat.
|
PENGISIAN KURIKULUM
|
i. Ilmu :
pendidikan kesihatan
ii. KBT :
kemahiran berfikir; menghubungkait
iii. Nilai Murni :
menghargai, rajin
|
SISTEM BAHASA
|
Kosa kata : harum, cergas
|
MEDIA
|
Kad perkataan, laptop, LCD,
gambar dalam bentuk TMK dan lembaran kerja.
|
LANGKAH
AKTIVITI
|
PENGISIAN KURIKULUM
|
CATATAN
|
Set induksi (video)
1. Murid
menonton video Upin Ipin tema kebersihanyang disediakan oleh guru.
2.Guru akan bersoal jawab dengan murid |
KBT
KP :
· verbal-linguistik
Ilmu :
· pendidikan
kesihatan
|
Lampiran 1
|
Langkah 1 (gambar)
1. Murid
akan ditunjukkan dengan kad-kad perkataan berdasarkan objek yang dilihat pada
gambar dalam set induksi.
· Paip
· Kain
· Tuala
· Seluar
· Air
· buih
2. Suku
kata yang ada pada kad akan diwarna dengan warna merah untuk suku kata yang
mengandungi diftong dan vokal berganding.
3. Guru
akan menerangkan perkataan-perkataan yang mengandungi diftong dan vokal
berganding.
4. Murid
akan memperhatikan guru mengeja setiap perkataan yang ada pada kad
|
KBT
media :
· kad perkataan
|
Lampiran 2
|
Langkah 2
(pdf)
1. Murid-murid membaca dan mengenal
pasti perkataan yang mengandungi diftong dan vokal berganding yang
terdapat dalam daripada teks melalui perisian PDF dan mewarna atau ‘highlight’ perkataan
tersebut.
2.
Beberapa orang murid akan dipilih untuk menyebut dan mengeja perkataan yang
ditunjukkan oleh guru.
3. Murid
akan dibimbing dalam menyebut dan mengeja setiap perkataan yang ditunjukkan
sehingga lancar dan sebutan dan ejaan yang betul.
|
KBT
KB :
· menjana idea
· kemahiran bertutur
Nilai :
· berani
· bekerjasama
BBM :
· kad-kad perkataan
|
|
Langkah 3
(words)
1. Murid
akan bermain permainan bahasa.
2. Murid dibahagikan kepada empat
kumpulan.
3. Guru
memberi penerangan tentang permainan bahasa (mencari perkataan
tersembunyi).
4. Guru meminta setiap kumpulan
membentangkan hasil kerja.
|
KBT
KB :
menjana idea
Nilai :
· usaha
· bekerjasama
BBM :
· lembar
|
Silang kata
http://nirwana92.blogspot.com/2013/03/silang-kata.html |
Pentaksiran
1. Guru
mengedarkan lembaran kerja
|
Lembaran kerja 2
|
|
Pemulihan
1. Murid memadankan perkataan dengan
gambar yang betul.
|
Lembaran kerja 3
|
|
Pengayaan
1. Murid
dedarkan dengan lembaran kerja.
2. Murid
melengkapkan ayat dengan perkataan yang betul.
|
Lembaran kerja 4
|
|
Penutup
(audio)
1. Murid akan bersoal jawab dengan
guru mengenai pelajaran mereka pada hari tersebut.
2. Murid
melakukan gerakan gaya membersihkan diri berdasarkan lagu yang diperdengarkan
|
No comments:
Post a Comment