Blog...
Tuesday, 7 May 2013
RPH BM TAHUN 1
Rancangan Pengajaran Harian
(Kemahiran Menulis dan kemahiran
mendengar)
Tarikh
/Hari : 2 Julai 2012
(Khamis)
Masa
: 8.10 – 9.10 pagi
Kelas : 1 Kreatif
Bilangan
Murid :
25 orang
Mata
Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema
|
Kesihatan dan Kebersihan
|
Tajuk
|
Mari Bersihkan Diri
|
FOKUS UTAMA
|
STANDARD KANDUNGAN
|
3.2 Menulis secara mekanis
berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas.
|
STANDARD PEMBELAJARAN
|
3.2.5
Menulis frasa yang mengandungi perkataan dua atau tiga suku kata, diftong,
vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan betul dan tulisan yang
kemas.
|
|
FOKUS SAMPINGAN
|
STANDARD KANDUNGAN
|
1.2 Mendengar, mengecam, dan menyebut bunyi bahasa,
iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul.
|
STANDARD PEMBELAJARAN
|
1.2.5 Mendengar, memahami, menyebut, dan mengeja
perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong, vokal
berganding, diftang dan konsonan bergantung dengan betul dan tepat.
|
OBJEKTIF
|
Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran murid dapat ;
|
PENGISIAN KURIKULUM
|
Ilmu
: pendidikan kesihatan
KBT
: kemahiran berfikir; menghubungkait
Nilai
Murni : menghargai, rajin
|
SISTEM BAHASA
|
Kosa kata : harum, cergas
|
MEDIA
|
Kad perkataan, laptop, LCD, gambar dalam bentuk TMK
dan lembaran kerja.
|
LANGKAH
AKTIVITI
|
PENGISIAN KURIKULUM
|
CATATAN
|
Set induksi (gambar)
|
KBT
KP :
verbal-linguistik
Ilmu : pendidikan kesihatan
|
Lampiran 1
|
Langkah 1 (audio)
1.
Murid akan ditunjukkan dengan kad-kad perkataan
berdasarkan objek yang dilihat pada gambar dalam set induksi.
·
Paip
·
Kain
·
Tuala
·
Seluar
·
Air
·
buih
2.
Suku kata yang ada pada kad akan diwarna dengan
warna merah untuk suku kata yang mengandungi diftong dan vokal berganding.
3.
Guru akan menerangkan perkataan-perkataan yang
mengandungi diftong dan vokal berganding.
4.
Murid akan memperhatikan guru mengeja setiap
perkataan yang ada pada kad
|
KBT
media
:
kad
perkataan
|
Lampiran 2
|
Langkah 2 (words)
1.
murid-murid akan menyebut semula perkataan yang
disebutkan oleh guru apabila guru menunjukkan perkataan yang ada pada kad di
hadapan kelas.
2.
Murid-murid diminta untuk menulis
perkataan-perkataan yang mengandungi diftong dan vokal rangkap itu bersama-sama
di dalam kelas.
3.
Beberapa orang murid akan dipilih untuk menyebut
dan mengeja perkataan yang ditunjukkan oleh guru.
4.
Murid akan dibimbing dalam menyebut dan mengeja
setiap perkataan yang ditunjukkan sehingga lancar dan sebutan dan ejaan yang betul.
|
KBT
KB :
menjana
idea
kemahiran
bertutur
Nilai :
berani
bekerjasama
BBM
:
kad-kad
perkataan
|
|
Langkah 3 (pdf)
1.
Murid akan bermain permainan bahasa.
2.
Murid dibahagikan kepada empat kumpulan.
3.
Guru memberi penerangan tentang permainan bahasa
(mencari perkataan tersembunyi).
4.
Guru meminta setiap kumpulan membentangkan hasil
kerja.
|
KBT
KB
: menjana idea
Nilai
:
usaha
bekerjasama
BBM
lembaran
kerja
|
Lembaran kerja 1
|
Langkah 4 (video)
1.
Murid diminta untuk menyebut perkataan-perkataan
lain yang mengandungi diftong dan vokal rangkap.
|
KBT
KB
Menjana
idea
Nilai
:
Berani
Usaha
|
|
Pentaksiran
1.
Guru mengedarkan lembaran kerja.
|
Lembaran kerja 2
|
|
Pemulihan
1.
Murid memadankan perkataan dengan gambar yang
betul.
|
Lembaran kerja 3
|
|
Pengayaan
1.
Murid dedarkan dengan lembaran kerja.
2.
Murid melengkapkan ayat dengan perkataan yang
betul.
|
Lembaran kerja 4
|
|
Penutup
1.
Guru akan menanyakan beberapa soalan mengenai apa
yang telah dipelajari oleh murid pada hari tersebut.
2.
2. Murid akan bersoal jawab
dengan guru mengenai pelajaran mereka pada hari tersebut.
|
Subscribe to:
Posts (Atom)